Dekan Mesajı

Sevgili öğrenciler,

Mühendis kelimesi kökeni olarak Arapçadaki geometri ya da genel olarak bilim anlamına gelen “hendese” sözcüğüne dayanmaktadır. “Mü-hendese” ise geometri ya da genel olarak bilim bilen anlamına gelir.

Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi teknisyen ve ustaların uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Teknik, matematiksel ve sosyal veriler ışığında insanların kullanımına yönelik yeni sistemler üretme ve geliştirme ile sorumludur. Mühendis, büyük ölçekli, karmaşık sistemleri analiz etmek, geliştirmek ve değerlendirmek için çeşitli sahalarda görev alır.

Bir mühendislik mesleğinin temeli sürdürülebilir ve ekonomik çözümler için yenilikçi tasarım esasına dayanır ve bir mühendis bu hedeflere yönelik bilimsel ilkeleri kullanır. Mühendis olmazsa olmaz bir problemi tanımlama, analitik düşünme ve çözüm üretme becerisine sahip olmalıdır.

Fakültemiz bünyesinde mevcut olan mühendislik bölümleri, bu bölümlerin genç ve dinamik akademik kadroları, ders içerikleri ve laboratuvar altyapıları, edindiği teorik bilgileri uygulama becerisi yüksek mühendisler olarak sizleri en iyi şekilde sektöre hazırlama hedefindedir. Bu hedefe yönelik olarak fakültemiz, Üniversitemiz kalite misyonunun bir parçası olarak sürekli iyileştirme vizyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu çerçevede fakültemiz bölümlerinde MÜDEK akreditasyon değerlendirme süreçleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Bir yandan Fakültemizden mezunların alanlarında aranan yetkin profesyoneller olarak mesleki yaşamlarını sürdürdüklerini gururla izlerken, bir yandan da Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi çatısı altında, sizleri çağdaş mühendisler olarak yetiştirmek için bizleri tercih etmenizi bekliyor, seçimlerinizin size, ailenize ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Bu vesile ile mühendislik öğretimimize katkıda bulunan tüm akademisyenlerimize, idari kadromuza, özellikle de fakültemizi tercih eden çağdaş, nitelikli ve meraklı yapıları ile öğündüğümüz öğrencilerimize teşekkürü borç bilirim.

 

Mühendislik Fakültesi Dekanı

Bu içerik 08.12.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 695 kez okundu.