Staj

2023 - 2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR STAJI
 

 

BAHAR STAJI DÖNEMLERİ

 

STAJ BAŞLAMA TARİHİ

STAJ BİTİŞ TARİHİ

1.Dönem

19 Şubat 2024

15 Mart 2024

2.Dönem

26 Şubat 2024

22 Mart 2024

3.Dönem

11 Mart 2024

05 Nisan 2024

4.Dönem

25 Mart 2024

26 Nisan2024

5.Dönem

15 Nisan 2024

14 Mayıs 2024

6. Dönem

29 Nisan 2024

27 Mayıs 2024

7. Dönem

06 Mayıs 2024

31 Mayıs 2024

8. Dönem

20 Mayıs 2024

14 Haziran 2024
2023 - 2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAZ STAJI

 

YAZ STAJI DÖNEMLERİ

 

STAJ BAŞLAMA TARİHİ

STAJ BİTİŞ TARİHİ

SON BAŞVURU TARİHİ

SGK BELGELERİ HAZIRLAMA TARİHİ

1.Dönem

16 Temmuz 2024

12 Ağustos 2024

5 Temmuz 2024

10 Temmuz 2024

2.Dönem

22 Temmuz 2024

16 Ağustos 2024

12 Temmuz 2024

17 Temmuz 2024

3.Dönem

05 Ağustos 2024

02 Eylül 2024

26 Temmuz 2024

31 Temmuz 2024

4.Dönem

12 Ağustos 2024

09 Eylül 2024

02 Ağustos 2024

07 Ağustos 2024

5.Dönem

19 Ağustos 2024

16 Eylül 2024

09 Ağustos 2024

14 Ağustos 2024


 
 • Belirtilen tarihler dışında staj başlangıcı yapılamaz.
 • Stajlar belirtilen tarih aralığında 20 iş günü olarak yapılacaktır.
 • Staj başvuru evrakı staj yapılacak işyerine onaylatıldıktan sonra, https://stajbasvuru.trakya.edu.tr/ adresinden sisteme yüklenecektir.
 • Staj başvuru evrakı, staja başlama tarihinden en geç 10 (on) gün önce teslim edilmelidir.
 • Staj yapacak öğrencilerin derslere devam zorunluluğu olmamalıdır.
 • SGK işe giriş-çıkış bildirgeleri için iletişim; ilhankezer@trakya.edu.tr


Fakültemiz, Staj başvuru ve teslim aşamaları stajbasvuru.trakya.edu.tr web adresi üzerinden online olarak yapacaktır.


Mühendislik Fakültesi Staj Birimi Mail Adresi: stajmuh@trakya.edu.tr

 • STAJ BAŞVURU SİSTEMİ’ne giriş yaptıktan sonra açılan pencerede staj yönlendirmelerini göreceksiniz.

Resim

 • “Staj Dosyaları” kısmından staj başvurusu ve bitiminde kullanılacak evraklara ulaşabilirsiniz. Evraklar ile alakalı detaylı açıklama yazımız alt kısımda mevcuttur.

 

 

 

BAŞVURU AŞAMASI

 

 • “Başvuru Yap” [1] tıkladığınızda, başvuru yapabileceğiniz staj dönemleri-tarihlerini [2] göreceksiniz. Dönem-Tarih seçtikten sonra staj türünüzü [3] ve Staj yapacağınız kurumun yurt içinde mi yurt dışında mı olduğunu seçerek “Başvuru Oluştur” butonuna tıklayınız. (Staj Türü ile ilgili açıklama yazımız alt kısmında mevcuttur.)

 Resim

 • Başvuru Oluştur” butonuna tıkladığınızda sistem sizi “Başvurularım” ekranına yönlendirecektir.

(Bu ekranda başvuru durumunuzu sürekli olarak görebilirsiniz.)

Başvurularım ekranında, başvuru yaptığınız staj dönemi için belge yüklemesi gerekmektedir.

       -NOT:2 adet staj yapacak öğrenciler; ilk olarak birinci stajının başvurusunu yapıp başvuru dosyasını yükleyecek. Brinici başvurusu onay aldıktan sonra ikinci stajı için yeni başvuru açabilir hale gelecektir.

Görüntüle [4] butonuna tıkladığınızda yükleme yapabileceğiniz ekrana ulaşacaksınız.

 Resim

 • “Dosya Seç” [5] butonuna tıklayarak, “Staj Dosyaları” kısmından indirip, doldurduktan sonra gerekli yerlere imzalattığınız “1 Staj Basvuru ve Kabul Belgesi”ni taratıp PDF şekline dönüştürerek Dosya Seç bölümünden sisteme yükleyeceksiniz. [SİSTEM SADECE PDF FORMATI KABUL ETMEKTEDİR. FOTOĞRAFI ÇEKİLİP PDF’YE DÖNÜŞTÜRÜLEN BELGELER OKUNAMAYABİLECEĞİNDEN YÜKLENECEK OLAN BELGENİN OKUNULABİLİRLİĞİ ÖĞRENCİNİN SORUMLULUĞUNDADIR.]

 Resim

 • Staj Başvuru ve Kabul Formu seçildikten sonra “Yükle ve Onaya Sun” [6] butonuna tıklayarak, sırasıyla Bölüm Staj Komisyonu ve Fakülte Sorumlusunun onayına sunulacaktır. Staj durumunuzu Başvurularım ekranından takip ediniz.

 Resim
Resim

  • Başvurunuzun onaylanması durumunda, staja başlama tarihinizden birkaç gün önce “SGK Belgesi” [7] butonuna tıklayarak İşe Giriş Bildirgenizi indirebilirsiniz. SGK İşe Giriş Bildirgesini, staja başlangıç tarihinde işyerine götürmeyen öğrenciler staj yapacağı kuruma alınmayabilir. (SGK Belgesi, staja başlama tarihinizden 3 gün önce indirilebilir olacaktır. Tıkladığınızda belge inmiyor ise henüz hazır değildir.)

 Resim

 

 

STAJ SONRASI DEFTER VE RAPOR AŞAMASI

 

 • Stajınızı bitirdikten sonra “Başvurularım” ekranında, ilgili staj dönemi-tarihindeki “Görüntüle” [8] butonuna tıklayarak staj bitiminde hazırlayıp imzalatmanız gereken evrakları yükleyebileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. (Staj bitiminde hazırlanacak evraklar ile ilgili açıklama yazımız alt kısmında mevcuttur.)

 Resim

 • “Görüntüle”  butonuna tıkladıktan sonra “Dosya Seç” butonu ile gerekli staj raporlarını ve staj defterinizi, belirtilen sıraya göre düzenledikten sonra ZİP Arşivi yapınız ve “Yükle ve Onaya Sun” [9] butonu ile komisyon onayına sununuz. 

 Resim

 • Sırasıyla Bölüm Staj Komisyonu ve Fakülte Sorumlusunun onayına sunulacaktır. Staj durumunuzu Başvurularım ekranından takip ediniz.

Resim
Resim

 • Staj durumunuzu “Görüntüle” [10] butonu ile takip edebilirsiniz.

Resim
Resim


STAJ DOSYALARI HAKKINDA:

 

•Başvuru için gerekli evraklar:

 • Staj Başvuru ve Kabul Formu, başvuru yapacağınız staj döneminin son başvuru tarihinden önce sisteme yüklenmelidir. Aksi takdirde sistem başvurunuzu reddedecektir.

 

            -2 Adet Staj Başvuru ve Kabul Formu

            -1 Adet Öğrenci Belgesi [E-devletten alınabilir] (Staj yapılacak kuruma verilecek)

            -1 Adet Staj Zorunluluk Belgesi (Staj yapılacak kuruma verilecek)

•Staj sonrası defter ve rapor teslimi için gerekli evraklar:

 • Staj bitiş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde staj defteriniz ve gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir. 1 ay süre geçtikten sonra yüklenen defterler kabul edilmeyecektir.

 

         Aşağıdaki belgeler sırası ile düzenlenerek PDF halinde yüklenecektir.

            -Staj Sicil ve Değerlendirme Raporu

            -Staj Takip Çizelgesi

            -Staj Defteri Sayfaları (Her gün için minimum 1 sayfa)

            -Staj Sözleşmesi  (Belge üzerindeki bilgilerin hepsi okunmalıdır. Ödeme alacak öğrenciler belge ile birlikte dekont da eklemelidir.)

 

 

1) Staj Başvuru ve Kabul Formu [Staj Başvuru Aşaması]

 • Staj Başvuru ve Kabul Formu, başvuru yapacağınız staj döneminin son başvuru tarihinden önce sisteme yüklenmelidir. Aksi takdirde sistem başvurunuzu reddedecektir.

            - 2 kopya hazırlanacak olup, bir kopyası staj yapılacak kuruma verilecektir. Diğer kopya ise başvuruda kullanılmak üzere öğrencide kalacaktır. Staj başvurusu yapacak öğrenci; “ÖĞRENCİNİN” kısmını doldurduktan sonra formu staj yapacağı kuruma verecektir. Kurum; “STAJ YERİNİN” kısmını doldurup imza/kaşe yapacak ve bir kopyasını alıp diğer kopyayı öğrenciye verecektir. Öğrenci kendi kopyasını, staj başvurusu yaparken taratılıp PDF şekline dönüştürüldükten sonra sisteme yükleyecektir. (PDF formatı haricinde belge yüklenilememektedir. Taratılan tüm belgelerin açık bir şekilde okunabilir olması gerekmektedir. Sorumluluk belgeyi yükleyene aittir.)

 

2) Staj Zorunluluk Belgesi [Staj Başvuru Aşaması]

         - Staj yapılacak kuruma verilmek üzere çıktısı alınacak.

 

3) Staj Sicil ve Değerlendirme Raporu [Staj Sonrası Defter ve Rapor Aşaması]

Staj bitiminde, Staj yaptığınız kurum tarafından üst kısmı eksiksiz doldurulup imzalanmalıdır. (ISLAK İMZALI BİR ŞEKİLDE İMZALANIP TARATILMASI GEREKMEKTEDİR.)

 

4) Staj Takip Çizelgesi [Staj Sonrası Defter ve Rapor Aşaması]

         - Staj bitiminde, Staj yaptığınız kurum tarafından doldurulup imzalanmalıdır.

 

5) Boş Defter Sayfası [Staj Sonrası Defter ve Rapor Aşaması]

         - Öğrenci; mühendislik fakültesinde okumakta olduğu bölümünün belirlediği şekilde, staj süresi boyunca yaptıklarını bu defter sayfalarına gün gün yazmalıdır. Defter sayfalarının üst kısmı her sayfa için doldurulup sayfa numarası ve tarihe göre sıralanarak yüklenmelidir.

 

6) Staj Sözleşmesi  [Staj Sonrası Defter ve Rapor Aşaması]

         - Stajer öğrenci, staj yaptığı kurumdan ücret ödemesi almıyor ise üst kısmı, ödeme alıyor ise alt kısmı eksiksiz olarak doldurulup imzalamalı/imzalatmalıdır. Ücret alındı ise dekont da eklenmelidir.

 

Önemli Notlar

 • Staj Başvuru ve Kabul Formu, başvuru yapacağınız staj döneminin son başvuru tarihinden önce sisteme yüklenmelidir. Aksi takdirde sistem başvurunuzu reddedecektir.

 • Staj bitiş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde staj defteriniz ve gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir. 1 ay süre geçtikten sonra yüklenen defterler kabul edilmeyecektir.

 • Staj süresince yapılan her türlü çalışma, Türkçe yazılı anlatım kuralları dahilinde, konu bütünlüğü dikkate alınarak belgelendirilmelidir.

 • Yurt dışında staj yapan öğrenciler, staj raporlarını firma yetkililerinin anlayıp onaylanmasını sağlamak üzere, İngilizce yazılı anlatım kuralları dâhilinde ve konu bütünlüğünü dikkate alarak hazırlayabilirler. Bu durumda, yapılan stajın içeriği ile ilgili bir Türkçe özet sayfasının staj raporuna eklenmesi gerekmektedir.

 • Staj raporunun sayfaları verilen sayfa yapısı şablonuna uygun şekilde düzenlenmeli, sayfanın başında bulunan Staj Yapılan Bölüm(Departman)Yapılan İşSayfa ve Tarih alanları eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

 • Kurum yetkilisi, öğrencinin çalıştığı gün sayısını tam ve eksiksiz beyan etmekle yükümlüdür. Yetkili amir çalışılan gün sayısını "Staj Sicil ve Değerlendirme Formu" ile "Staj Takip Çizelgesi"ndeki gerekli kısımları doldurmalıdır.

 • Stajın değerlendirmesi, bölümün belirleyerek kuruma yolladığı belgede yer alan tarih aralığı üzerinden yapılacaktır. Başka bir deyişle, kabul edilen başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki staj geçerlidir. Öğrenci daha fazla çalışmış olsa da, değerlendirme sadece belirtilen tarih aralığını kapsayacaktır.

 • Staj raporu staj süresinin bitimini takip eden en geç 1 ay içinde teslim edilmelidir.STAJ TÜRLERİ

° Başvuru Yap kısmındaki ‘’Staj Türü’’ ;

° Makine Mühendisliği: Birinci staj için GENEL  ATÖLYE, ikinci staj için İŞLETME VE ORGANİZASYON

° Elektrik Elektronik Mühendisliği: Birinci staj için TEMEL ikinci staj için MESLEKİ

° Bilgisayar Mühendisliği: Yapılan stajın niteliğine göre YAZILIM, DONANIM, AĞ SİSTEMLERİ veya BİLGİ SİSTEMLERİ

° Gıda Mühendisliği: Yapılan stajın niteliğine göre İŞLETME veya LABORATUVAR

° Genetik ve Biyomühendislik: Yapılan stajın niteliğine göre İŞLETME veya LABORATUVAR

olarak doldurulmalıdır.
Bu içerik 18.02.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 87955 kez okundu.